Właściwie przygotowany projekt kuchni pod zabudowę powinien uwzględniać dopasowanie układu zabudowy kuchennej do rozmiarów pomieszczenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć miejsce, które będzie zarówno funkcjonalne i praktyczne jak i przyjemne w codziennym użytkowaniu.

W zależności od rozmiarów pomieszczenia kuchennego możemy je rozplanować na różne sposoby. Przed rozpoczęciem pracy nad projektem należy się zastanowić, jaki kształt ma mieć zabudowa kuchenna oraz jakie są jej wady i zalety. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest takie, w którym „droga”, jaką pokonujemy między lodówką, zlewozmywakiem a kuchenką układa się w kształt trójkąta.

Przygotowując projekt przyjmuje się, że najbardziej optymalnie jest kiedy „boki trójkąta” mają długość:

  • od lodówki do zlewozmywaka: od 120 do 210 centymetrów;
  • od zlewozmywaka do kuchenki: od 120 do 210 centymetrów (w małych pomieszczeniach może to być około 90 centymetrów);
  • od lodówki do kuchenki: od 120 do 270 centymetrów.

Oczywistym jest, że są to wartości umowne, stanowiące wzorzec najbardziej optymalny. Nie każdy z Państwa dysponuje pomieszczeniem, w którym zastosowanie takich odległości jest możliwe. Stąd pierwszym etapem przygotowania projektu jest dokładne opomiarowanie przez nas pomieszczenia, w którym odbywać się będzie realizacja, uwzględniające rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, przyłącza wody i gazu.

Dopiero po uwzględnieniu rozmiaru pomieszczenia jesteśmy w stanie zaproponować Państwu jedną z trzech rodzajów zabudowy:

  • jednorzędową, która sprawdzi się w wąskich kuchniach lub tych otwartych na salon lub jadalnię (czyli tych posiadających z reguły jedną ścianę, wzdłuż której można ustawić meble);
  • dwurzędową- stosowaną w kuchniach o szerokości 240 centymetrów i więcej (najbardziej popularną, w kształcie litery L)
  • w kształcie litery G- wykorzystywaną najczęściej w kuchniach o szerokości co najmniej 300 centymetrów, o kształcie kwadratu, niejednokrotnie z wyspą pośrodku.

Każdy z proponowanych przez nas projektów mebli pod zabudowę uwzględnia ekonomiczne i przede wszystkim funkcjonalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.